BORNHOLM: KL forventer nu at deltage med 21 personer fra både KL og Komponent. Til sammenligning deltog 46 personer fra KL til Folkemødet i 2017 og 30 personer i 2019, skriver KL's nyhedsmagasin Danske Kommuner. Udlejningspriserne på øen får nemlig et kraftigt nøk opad de dage og er ikke længere på et niveau, hvor KL mener, det er til at forsvare.
– Det er nogle helt vilde prisstigninger, og vi skærer nu så meget ned, som vi overhovedet kan. Selvfølgelig skal vores bestyrelse have mulighed for at komme derover, og vi har også et telt, der skal bemandes, men chefer i KL kommer i udgangspunktet ikke med. Vi kan ikke forsvare at have folk til at overnatte til de her priser, siger KL’s direktør, Kristian Vendelbo.
– Hvis det her ikke ændrer sig, bliver vi nødt til at overveje vores deltagelse på længere sigt. Det skal ikke være luksusophold. Vi skal kunne forsvare de udgifter, vi afholder. Vi sender heller ikke folk på fine hoteller – vi vælger et niveau, vi kan stå på mål for.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.