dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommune udliciterer el-indkøb

Som den første kommune i landet har Rudersdal indgået aftale med Dong Energy
KORT NYT
26. APR 2007 8.53
Kommunen, som har knap 54.000 indbyggere, har indgået en aftale med Dong Energy om håndtering af kommunens samlede indkøb af el og gas, skriver Børsen.

Målet er at reducere kommunens energi-regning betragteligt. Kommunen serviceres efter
aftalen også på kabellægningsområdet, udendørs belysning og etablering af fibernet.

Dongs energirådgivere skal endvidere hjælpe kommunen med at undgå overflødigt forbrug af energi.

Sparemålene i partnerskabsaftalen er sat til mellem 8 og 16 pct.
Rudersdal Kommune bruger omkring 50 mio. kr. om året på energi.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommune-udliciterer-el-indkoeb

GDPR