
I alt 25 kommuner får advarselslamperne til at blinke gult hos Plejefamiliernes Landsforening (PLF). Det skyldes vedvarende mangelfuld sagsbehandling på anbringelsesområdet samt manglende vilje til at indgå dialog med PLF. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Seks kommuner er kategoriseret som røde og det får PLF til at boykotte kommunerne.
Der er tale om Randers, Morsø, Norddjurs, Assens, Jammerbugt og Langeland, som, ifølge PLF, indenfor de senere år pludseligt har flyttet anbragte børn væk fra deres plejefamilier. Foreningen skriver, at kommunerne har gjort det uden den fornødne faglige hensyntagen til børnene.
DK Nyt har talt med og fået kommentarer fra de seks kommuner der er blevet boykottet af PLF. De oplyser i deres svar, at kommunerne lige nu ikke har overblik over de pågældende sager, som PLF er uenig i håndteringen af.
De sager som kommunerne har overblik over, kan de ikke kommentere på, da der er tale om personsager.
Vækker forundring
Fælles for Randers, Morsø, Norddjurs, Assens, Langeland og Jammerbugt Kommune er, at boykotten vækker forundring.
I en skriftlig kommentar skriver Tore Müller (S), formand for Børn, Kultur og Turismeudvalget i Morsø Kommune, at både han og forvaltningen har modtaget mailen med forundring, da de siden sidste år har haft et samarbejde med PLF.
Sådan er svaret også fra Jan Præstholm, der er direktør for Uddannelse, Børn og Familie i Assens Kommune.
- Jeg er både overrasket og ærgerlig over situationen. Det er jeg fordi vi har haft et samarbejde med PLF de sidste to år, siger Jan Præstholm.
For Torben Lønberg, borger-, social- og arbejdsmarkedschef i Langeland Kommune, vækker Plejefamiliernes beslutning om et boykot endda utryghed:
- Vi er selvsagt meget forundrede over denne fremgangsmåde og bliver utrygge på de børns vegne som er hos plejefamilier organiseret i denne forening, siger han.
Lidt af et paradoks
En af årsagerne til at PLF boykotter de seks kommuner er manglende dialog mellem foreningen og den enkelte kommune. Men et af de svar, som går igen hos de seks kommuner, er at de også savner dialog den anden vej.
Mogens Nyholm (R), der er formand for Børne- og Familieudvalget i Randers opfordrer foreningen til at indgå i dialog, frem for at de står og "råber."
- Jeg vil opfordre PLF til at indgå i dialog med Randers Kommune, hvor vi i fællesskab finder løsninger til veje at gå, frem for at denne ene part blot “råber,” siger han.
- Min erfaring som politiker er, at dialog giver bedre resultater end råberi, billedlig talt. Jeg hører i pressen tirsdag, at andre kommuner også efterlyser konkret dialog fra PLF's side, uddyber Mogens Nyholm.
I Norddjurs Kommune giver Aleksander Myrhøj (SF), der er formand i Børne- og Ungeudvalget et lignende svar.
- Vi har allerede aftalt et møde med PLF, men det virker lidt som om, at der er nogen, der bare gerne vil stå og slå på tromme, siger han.
Susanne Møller Jensen (S), formand for Børne- & Familieudvalget i Jammerbugt, mener at en boykot, som det PLF har besluttet, kan påvirke samarbejdet med foreningen.
- Vi er altid villige til at gå i dialog med vores mange samarbejdspartnere – herunder også Plejefamiliernes Landsforening, men en boykot er ikke fordrende for at udvikle et godt og konstruktivt samarbejde.
(Tilføjelse: Artiklen har fået tilføjet en kommentar fra Langeland Kommune. I den tidligere version var Langeland Kommune ikke med i artiklen, da kommunen har svaret senere på DK Nyts henvendelse end de fem andre kommuner).
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.