dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Krav om bedre kontrol med privat aktivering

Private firmaer, der tjener penge på at aktivere ledige, skal kontrolleres bedre
KORT NYT
6. JAN 2010 7.03

 

FOLKETINGET:  Socialdemokraternes arbjedsmarkedsordfører Torben Hansen går ind i en sag, hvor en gruppe på 40 ledige i Slagelse har klaget over, at der for eksempel kun er 10 computere til 120 jobsøgere.

- Det er uanstændigt, og jeg synes, vi ser alt for mange eksempler på plattenslagere. Så jeg synes, kommunerne skal lave en meget strengere kontrol af de private aktører, end det der sker i dag.

SF's Eigil Andersen mener, at aktiveringen ofte er spild af de arbejdsløses tid og samfundets penge, og de ledige selv skal have lov at fælde dommen over aktiverings-kurserne.

cgt

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/krav-om-bedre-kontrol-med-privat-aktivering

GDPR