Partnerskabet mellem KL, Danske Regioner, regeringen og arbejdsmarkedets parter lancede mandag en ny hjemmeside, jobguideUkraine.dk der skal hjælpe ukrainske flygtninge i job, oplyser Beskæftigelsesministeriet.
- Det er rigtig godt, at vi hurtigt har fået samlet de vigtigste informationer, så vi kan lette vejen til job for ukrainske flygtninge, siger Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S).
Formand i KL Martin Damm (V) siger i forbindelse med lanceringen:
- Kommunerne har fuldt fokus på at tage godt imod fordrevne fra Ukraine. Det er en kæmpe opgave både at finde et sted, hvor de kan bo, at sikre at de har adgang til sundhedspersonale, og at støtte børnene i forhold til dagtilbud og skole. Og dem, der er klar, skal vi også hjælpe ind på arbejdsmarkedet. For vi ved, at det at få fodfæste på arbejdsmarkedet er en vigtig forudsætning for at kunne starte en ny hverdag op.
Hjemmesiden er på ukrainsk og vil løbende blive udbygget med overblik over links til jobbanker og andet vejledningsmateriale. Der er også en introduktion til løn- og arbejdsvilkår i Danmark, arbejdsgivere kan gøre opmærksom på opslåede stillinger, og det er muligt for de jobsøgende at lave et CV.
- I regionerne vil vi tage godt imod flygtningene fra Ukraine. Det er vigtig med en smidig vej til at komme i beskæftigelse. Vi håber, at mange af dem kan tilpasse sig i en hverdag med et meningsfuldt job blandt andet inden for sundhedsvæsenet, siger formand for Løn- og Praksisudvalget i Danske Regioner Heino Knudsen.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.