THISTED: Et tilbud om en udvalgsformandspost kunne ikke lokke socialdemokraterne i Thisted til at gå med i den blå konstituering, som gør Niels Jørgen Pedersen (V) til borgmester i stedet for Ulla Vestergaard (S). Det skriver Nordjyske.
Det ærgrer Niels Jørgen Pedersen, som dog forventer, at der nok alligevel skal blive et godt samarbejde med S i udvalgene. "Jeg har selv arbejdet tæt sammen med Ulla de sidste fire år, så det ved jeg, at vi kan finde ud af," siger han.
Ulla Vestergaard forklarer, at hendes gruppe fandt, at de politiske værdier på en del punkter er for forskellige, især i forhold til DF og NB, men også et konservativt forslag om at nedlægge stillinger på rådhuset har været for unuanceret, mener hun. Hun tror, det giver mere indflydelse at stå rent som opposition.
Se resultatet fra Thisted Kommune her
Se stemmetal hos KMD her
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.