Når beskæftigelses- og socialrådmand I Odense Kommune Christoffer Lilleholt (V) mandag efterspørger, at forældres kriminalitet skal vægte højere, når myndigheder vurderer om børn skal tvangsfjernes, så er et sådant tiltag allerede på vej.
Det indgår nemlig i den fjerde bandepakke, som et bredt politisk flertal vedtog i november sidste år. Det pointerer Socialdemokratiets retsordfører, Bjørn Brandenborg.
- Oplysninger om, at et barns eller en ungs nære familiemedlemmer er dømt for bandekriminalitet, skal indgå som et væsentligt og tungtvejende element i kommunernes vurdering af, om der bør iværksættes en børnefaglig undersøgelse efter servicelovens paragraf 50 eller øvrige relevante og helhedsorienterede indsatser over for familien, lyder det i bandepakken.
Og den del af pakken planlægges at skulle til afstemning i Folketingssalen i denne måned.
Børnene skal have en "almindelig opvækst"
Tidligere mandag kunne TV 2 Fyn beskrive, at Odense Kommune siden 2009 har brugt knap 227 millioner kroner på otte familier med tilknytning til bandekriminalitet.
- Vi må konstatere, at rigtig mange af de børn, der vokser op i familierne, alligevel ender i kriminalitet og oftest i bandekriminalitet. Derfor mener jeg, at vi skal tvangsfjerne endnu tidligere og sikre, at de her børn får en almindelig opvækst med uddannelse og job, lød det derefter fra Christoffer Lilleholt til Ritzau.
Venstre-rådmanden ønsker, at det skal være muligt at tvangsfjerne børn, alene fordi deres forældre er bandekriminelle. Dette er dog ikke en del af regeringens bandepakke.
De otte familier har tilknytning til Center for Familier og Unge i Odense Kommune, fremgår det af et notat fra kommunen ifølge TV 2 Fyn. Her arbejdes der med familier, hvor der blandt andet er "komplekse problemstillinger" og kriminalitet. En stor del af familierne er bosiddende i bydelen Vollsmose, der er er på listen over parallelsamfund i Danmark.
Det fremgår ikke af notatet, hvilken kriminalitet familierne har begået. Men ifølge Christoffer Lilleholt kan kommunen se i "egne systemer", at der er tale om vold, bandekriminalitet og salg af euforiserende stoffer.
/ritzau/mar
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.