dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Andel af elever, der gik i gang med en uddannelse tre måneder efter gymnasiet.

Studenter fra vestegnen er hurtigst i gang med at studere

Kun 13 pct. af de unge, som forlod gymnasiet i 2021, fortsatte direkte på en uddannelse. Det er rekordfå.

Der er stor forskel på, om de unge i en kommune fortsætter direkte med studierne efter endt studentereksamen, eller om de vælger at holde et eller flere sabbatår. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/studenter-fra-vestegnen-er-hurtigst-i-gang-med-at-studere

GDPR