FREDERICIA: Byråds- og regionsrådsmedlem Karsten Byrgesen forlod for et år siden Nye Borgerlige, og i juni meldte han sig ind i Moderaterne, som han håbede ville godkende ham som kandidat til KV25. Men det er ikke sket, så nu har han igen meldt sig ud af partiet, bekræfter han over for Fredericia Dagblad.
Karsten Byrgesen blev valgt ind i byrådet første gang i 2017 for Dansk Folkeparti, som han kort efter forlod, og i 2021 blev han valgt til både byrådet og regionsrådet i Syddanmark for Nye Borgerlige. Han ønsker fortsat at sidde i byrådet, og dermed skal han nu ud og lede efter et andet parti at stille op for.
- Jeg melder ud, så snart jeg er klar, men lige nu er jeg i tænkeboks, siger han til avisen.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.