
FREDERICIA: Sådan siger Fredericia Kommunes idrætschef, Keld Vestergaard efter, at Statsforvaltningen har kendt idrætsskoleordninger i andre eliteidrætskommuner ulovlige, fordi de strider mod princippet om enhedsskolen ved, at skolerne sorterer eleverne efter evner på det sportslige område.
Fredericia Kommunes model for idrætsskoler indretter træning og skoleundervisning efter hinanden, sådan at eleverne med særligt idrætstalent får mulighed for at træne særligt meget ved siden af den undervisning, som de modtager sammen med de øvrige elever. Vigtigt er, at det er idrætsklubberne, der udvælger talenterne - det har skolen intet at gøre med, men skolen sørger for, at træning og undervisning praktisk kan hænge sammen for eleverne. Fredericia Kommune garanterer samtidig, at de udvalgte idrætstalenter får plads på netop de skoler, som er med i ordningen.
Team Danmark-direktør besøgte Fredericia
Onsdag fik Fredericias idrætschef besøg af Team Danmarks direktør, Michael Andersen. Han besøgte bl.a. Skjoldborgvejens Skole for at fortælle om, hvordan Team Danmark bidrager til den generelle idrætsudvikling i Danmark, og hvordan fokus på eliteidrætten også gavner breddeidrætten og den forebyggende sundhedsindsats for at få børn og unge til at bevæge sig mere.
- Jeg har i dag set en velfungerende skole med glade børn, og hvor det, at der findes en talentordning på skolen er med til at skabe større interesse for idræt generelt på skolen - både blandt elever og lærere, siger Michael Andersen, Team Danmarks direktør.
Team Danmark indleder nu drøftelser med undervisningsministeriet om, hvordan en idrætsskoleordning, der er holdbar inden for skolelovgivningens principper om enhedsskolen, kan komme til at se ud. Her er Fredericia-modellen en af flere, der vil komme i spil.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.