dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Bispeengbuen er bygget ovenpå en eng, som enten skal laves om til et grønt byrum eller kombinereret bebyggelse og byrum, hvis buen bliver erstattet af en tunnel.
Finn Frandsen, Ritzau Scanpix

Ideoplæg til tre mio. kr. skal finde alternativer til Bispeengbuen

København og Frederiksberg har bestilt to oplæg til brug af arealer, hvis motortrafikvej føres under jorden.

KØBENHAVN / FREDERIKSBERG: Selvom forliget forleden om fremtidens infrastruktur til mange københavneres ærgrelse ikke indeholdt en nedrivning af Bispeengbuen, men kun ti mio. kr. til en forundersøgelse, har København og Frederiksberg kommuner ikke opgivet håbet om, at broanlægget med i alt seks vejspor på grænsen mellem de to kommuner på et tidspunkt bliver revet ned og erstattet af en tunnel.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ideoplaeg-til-tre-mio-kr-skal-finde-alternativer-til-bispeengbuen

GDPR