GREVE: En ny aktindsigt fra DR viser nu, at Greves tidligere kommunaldirektør, Claus Thykjærs, private forbrug med kommunens kreditkort var større, end han lod forstå over for byrådet i den orientering, der ledte til hans fritagelse. Det skriver DR.
Ifølge aktindsigten har Thykjær været på konference i USA en gang mere, end han først oplyste til byrådet, ligesom han har foretaget flere småindkøb. Dette havde han erkendt overfor DR og allerede i 2020 tilbagebetalt privatindkøb, men det oplyste han heller ikke byrådet.
Claus Thykjær blev fritaget fra tjeneste i juni efter DR's afsløringer, som han selv forklarede med, at han havde taget fejl af kommunens og sit eget kreditkort.
Det har fået flere kommuner til at indføre skærpet kontrol med brugen af og godkendelse af udlæg og beløb betalt med de kommunale kort. Derfor kan man fx genbesøge sine rutiner og tjekke, om der er fire øjne på at godkende fakturaer, og hvem der har adgang til systemerne, har Deloitte-partner Morten Egelund tidligere forklaret til Kommunen.dk.
Ifølge DR har Claus Thykjær direkte løjet i sin forklaring til byrådet, idet han selv havde lagt ud for en konferencebillet til sin kone, som han bad om at få dækket i kommunens økonomiafdeling. Denne form for tilbageholdelse af informationer kan tangere bedrageri og mandatsvig, vurderer flere eksperter over for DR.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.