Tilføjet 14. april 2015: Bemærk artiklen Analysefirma mister troværdighed
Det viser en endnu ikke offentliggjort undersøgelse foretaget blandt cheferne i 70 kommuner, som analysevirksonheden Corcom har foretaget for BUPL.
Op mod hver fjerde kommune planlægger endda flere lukkeuger i klubber og SFOer, og det på trods af, at over halvdelen af kommunerne i forvejen har indført lukkeuger, skriver Berlingske.
SFO'erne ser ud til at blive hårdest ramt, og det vil ikke kun forældrene kunne mærke. I Dansk Arbejdsgiverforening oplever chefkonsulent i DA Benjamin Holst:
- Hver gang en institution holder lukket, så melder syv til otte procent af medarbejderne sig syge, mens omkring en tredjedel holder fridage. Og det koster dyrt.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.