ODSHERRED: Byrådet i Odsherred har godkendt, at kommunens garantiforpligtelser til det skandaleramte Odsherred Varme stiger med 6,8 mio. kr.
Det er penge, som varmeselskabet fra april til august sidste år har betalt til Kommunekredit i renter og afdrag for et lån, som kommunen hæfter for.
Men rekonstruktørerne i Odsherred Varme mener, at betalingerne er sket på et tidspunkt, hvor selskabet var insolvent. Derfor skal pengene betales tilbage, så alle kreditorer bliver stillet ens, når de kun får en del af deres tilgodehavende.
Kommunens administration havde ingen gode argumenter imod og indstillede derfor til byrådets møde i mandags, at tilbagebetalingen blev godkendt. Og det vedtog byrådet, viser referatet.
Tilbagebetalingen betyder, at Odsherred Varmes samlede gæld til Kommunekredit stiger fra 592,5 mio. kr. til 599,3 mio. kr. Kommunen hæfter for det fulde beløb.
Ifølge den rekonstruktionsplan, som blev godkendt i skifteretten tirsdag, får Odsherred Varme slået en streg over halvdelen af sin samlede gæld på knap 1,5 mia. kr. og skal afdrage resten over de næste 45 år, blandt andet ved en betragtelig stigning i varmeprisen.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.