De samlede udgifter til specialundervisning er stigende og udgjorde således 12,8 mia. kr., hvilket svarer til 29,7 procent af folkeskolens bruttoudgifter i skoleåret 2008/09.
En rapport, der er udarbejdet af Deloitte Business Consulting for regeringen, konkluderer, at specialeleverne oftest får et skrabet støttetilbud i folkeskolen, mens vi til gengæld bruger mange penge på elever i specialskoler. Anbefalingen lyder, at mange af eleverne i de specielle tilbud skal tilbage i folkeskolen, men med mere støtte end de hidtil har fået, skriver Berlingske.
Rapporten anbefaler også, at der indføres incitamenter for skolerne til at beholde elever med behov for støtte i folkeskolen i stedet for at sende dem til specialtilbud.
Desuden konkluderes det, at små skoler udskiller flere elever til specialskoler, end de store skoler gør.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.