dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Borgmester i Billund Kommune Stephanie Storbank (V) var tirsdag involveret i et trafikuheld. Både hun, hendes søn og modparten slap uskadte, beretter hun. (Arkivfoto)
Bo Amstrup / Ritzau Scanpix/Ritzau Scanpix

Borgmester og søn slipper uskadt fra trafikuheld

Da Billunds borgmester bakkede ud af indkørsel tirsdag, blev bilen påkørt. Alle parter er uskadt.
7. MAJ 2025 10.14

Billunds borgmester, Stephanie Storbank (V), var tirsdag involveret i et trafikuheld, som både hun, hendes søn og modparten slap uskadte fra.

Det skriver borgmesteren i et opslag på Facebook onsdag.

- Jeg er selvfølgelig rystet og meget ked af situationen, skriver Stephanie Storbank.

Ifølge 42-årige Storbank havde hun sin søn Valentin i bilen og var ved at bakke ud af familiens indkørsel i Stenderup vest for Billund, da bilen blev påkørt.

Det var en 25-årig mand fra lokalområdet, der sad i den anden bil, og påkørslen skete med en sådan kraft, at bilen med borgmesteren og hendes søn rullede om på taget. Det skriver JydskeVestkysten.

Påkørslen skete ifølge B.T. klokken 17.45.

Sydøstjyllands Politi bekræfter hændelsen over for Ritzau. Politiet fik klokken 17.41 anmeldelsen om påkørslen på Egebjerg Landevej.

Onsdag formiddag er ingen personer sigtet i forbindelse med sagen, oplyser politiet til Ritzau.

Red: Kl. 11.58: Ordet "angiveligt" i underrubrik slettet, og de to sidste afsnit erstatter det før sidste, da det nu er bekræftet.

/ritzau/

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/borgmester-og-soen-slipper-uskadt-fra-trafikuheld

GDPR